پنج شنبه , ۲۸ تیر ۹۷
خانه / معما ، پازل ، چیستان / سخت ترین معما، چیستان، پازل منطقی جهان تاکنون …..

سخت ترین معما، چیستان، پازل منطقی جهان تاکنون …..

سخت ترین معمای منطق تاکنون ! یک معما به نام فیلسوف آمریکایی و منطق دان جورج بولوس است ! که در نگاهی به فسفه دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۹۶ منتظر شده است . مقاله بولوس راهکارهای متعدید برای حل را شامل می شود .

متن این معما توسط مهران صالحی ترجمه شده

این یک معمایاست و خدا در ادیان الهی مانند اسلام و کلا یکی است و این به نوعی استعاره است … در یونان هم الهه هایی داشتیم ..به فرض الهه ی خورشید یا دریا و جنگ و…..

ترجمه ایتالیایی که قبلا در روزنامه لا ریپابلیکا ایتالیا به عنوان L’indovinello più difficile del mondo آورده شده بود این معما را به شکل زیر مطرح میکند

سه خدا A,B و C به یک ترتیب نامشخص نامگذاری شده اند ! خدای صحیح ، غلط و اتفاقی . خدای صحیح همیشه صحیح  را میگوید . خدای غلط همیشه غلط صحبت میکند ، اما اینکه خدای اتفاقی صحیح یا غلط صحبت کند یک رویداد اتفاقی است ! شما باید خدای A,B,C را فقط با پرسیدن ۳ سوال ( بله و خیر ) تعیین کنید ، هر سوال باید دقیقا از یک خدا پرسیده شود ، خدایان انگلیسی متوجه می شوند اما سوالات را به زبان خودشان پاسخ خواهند داد ! که کلمات بله (yes) و خیر (no) در زبان آنها دو کلمه da,ja به ترتیبی نامشخص خواهد بود  و شما نمیدانید کدام کلمه کدام معنی را میدهد !

شفاف سازی های زیر توسط بولوس مطرح شده :

شما میتوایند از یک خدا بیش از یک سوال بپرسید

شما مجازید سوالهایی بپرسید که وابسته به پاسخ سوال قبلی شما باشد و

باید فکر کنید طبیعت پاسخ های اتفاقی خدای اتفاقی مانند روی برنده سکه در شیر یا خط در ذهن آن خطا مخفی است . او صحیح صحبت میکند و در ادامه ممکن است غلط صحبت کند !

دوستان عزیز لطفا پاسخ ها و منطق حل خودتون رو بعد از فکر کردن به این معما و نه جستجوی جواب در اینترنت ( که اون هم احتمالا منتهی به هیچ پاسخی نخواهد شد ) در بخش نظرات درج کنید

بعد از رسیدن نظرات مرتبط با پاسخ به ۱۰۰ من در فرصت مناسب منطق و پاسخ چندین صفحه ای این معما رو ترجمه و در سایت قرار خواهم داد.

لینک کوتاه این معما برای درج در شبکه های اجتماعی مانند وایبر ، واتس آپ ، فیس بوک ، تویتر و …..

http://mesa.ir/?p=25

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>