پنج شنبه , ۱۷ آذر ۰۱
خانه / خواندنی ها !!! / چشمه‌های باداب سورت،زیباترین چشمه جهان در ایران

چشمه‌های باداب سورت،زیباترین چشمه جهان در ایران

چشمه‌های باداب سورت

در سال ۱۳۸۷ به عنوان دوّمین اثرطبیعی ملی ایران ثبت شد. چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است

چشمه‌های باداب سورت واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشتکوه، روستای ارست، قرار دارد. چشمه‌های باداب سورت شامل دو چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمهٔ پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

باداب ترجمهٔ تحت‌اللفظی واژهٔ مازندارانی «وا اُ» است. وا (باد) به نوعی درد (رُماتیسم) اشاره دارد که با استفاده از آب معدنی درمان می‌شود. همچنین باداب به معنی آب همراه با گاز است.

این چشمه‌ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده‌اند و در ایران بی‌نظیر هستند و تنها در شش کشور دیگر پدیده‌ای تا حدّی شبیه باداب سورت وجود دارد. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.

خبرگزاری مهر در گزارشی تصویری به تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۱ اعلام کرد که این چشمه‌ها در حال نابودی کامل هستند و این منطقه عاری از هر گونه مانع جدا کننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی و یا هشدار دهنده است.

ازجاده دامغان به ساری نرسیده به کیاسر محلی وجود دارد بنام تلمادره که یک پمپ بنزین سمت چپ جاده وجود دارد .

از جاده روبروی پمپ بنزین که سی وپنج کیلومتر بروی میرسی به چشمه البته حدود شش کیلومتر آن خاکی است و بعلت کمبود تابلو راهنما باید خیلی دقت کنید که مثل من ده کیلومتر جاده خاکی را اشتباه نروید و مجبور شوید دوباره ده کیلومتر برگردید .

فوق العاده زیباست پیشنهاد میکنم حتما اوایل بهار تا اواسط تابستان حتما به دیدن این منطقه دیدینی بروید

میتوانید این موارد را بررسی کنید

عکس ماهواره ای کم نظیر از ایران

عکس بی نظیر ماهواره ای از “ایران”

لینک برای اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی عکس بی نظیر ماهواره ای از “ایران”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *